بهترین مرکزنوروفیدبک در کرج:۱۵ ویژگی افرادی دارای ذهنیت سرسخت که هر شخصی می‌تواند داشته باشد

بهترین مرکزنوروفیدبک در کرج:۱۵ ویژگی افرادی دارای ذهنیت سرسخت که هر شخصی می‌تواند داشته باشد

ذهنیت سرسخت ، یک ویژگی ذاتی نیست که با آن به

http://avalinkaraj.irدنیا آمده باشید، ذهنیت سرسخت ، یک خوش شانسی نیست که به شما بخشیده شده باشد. بلکه خصلتی است که با اراده و انتخاب شخصی خودتان می‌توانید آن‌را کسب کنید. در این مقاله دکتر (Travis Bradberry) به شما نشان می‌دهد چگونه می‌توانید به شخصی تبدیل شوید که دارای یکذهنیت سرسخت است.

مواقعی که نیروی ذهنی ما در بوته‌ی آزمایش گذارده می‌شود همان مواقعی است که ما وارد لحظه‌های بحرانی زندگی‌مان می‌شویم. این لحظه‌های بحرانی، می‌تواند به طرق مختلف ایجاد شوند مثلا توسط یک فرد منفی و سمی‌، یا یک چالش بزرگ در زندگی، یا اخراج از شغل، یا یک نزاع در رابطه. اما مهم این است که یادبگیرید چالش بحرانی شما هر چه باشد بایستی قوی باشید و یک ذهن نیرمند و سرسخت داشته باشید تا بتوانید بر آن غلبه نمایید.

فردی با یک ذهنیت سرسخت در مواقع بحرانی، با یک عینک جدید به همه چیز نگاه می‌کند نه با همان دیدگاهی که آن بحران به وجود آمده. سپس با گرفتن تصمیمات مفید، از آن بحران عبور می‌کند. اگرچه به نظر آسان است ولی داشتن یک ذهنیت سرسخت کار سختی است به خصوص وقتی در مخمصه گیر افتاده باشیم.

 

همه‌ی ما خواهان دوستان خوب، شغل خوب و ارتباطات خوب هستیم، اما همیشه آنها را بدست نمی‌آوریم. توانایی بیرون آمدن از چارچوب‌ها  و گرفتن یک تصمیم جسورانه‌ی جدید، نیاز به ثبات قدم و دل و جرات فوق‌العاده‌ای دارد که فقط از عهده‎ی افرادی که دارای ذهنیت سرسخت هستند برمی‌‎آید.

ادامه مطلب  کلینیک تخصصی درمان کامل لکنت زبان سیاوش عطایی آسیب شناس | تهران بریانک فرعی امیرقلی

وقتی اکثر مردم در مواجه شدن با یک مشکل، فقط موانع غیرقابل عبور را می‌‌بینند، بسیار شگفت انگیز است که چطور فردی با نیروی ذهنی بالا می‌تواند خودش را جمع و جور کند، از بقیه جدا کند و به  مشکلات به شکل سکویی برای پرشنگاه کند. مثلا هنگامیکه آزمایشگاه توماس ادیسون در آتش سوخت او با خودش گفت،  خدا را شکر که تمام آزمایشات اشتباه قبلی‌ در آتش سوخت و حالا می‌توانم از نو شروع کنم به آزمایش کردن.  اگر بخواهیم نمونه‌ای از یک ذهنیت سرسخت را مثال بزنیم، واکنش ادیسون به این اتفاق نشان دهنده واکنش یک ذهن نیرومند است، یعنی دیدن فرصتها در میان آواری از مشکلات.

اما آیا هر شخصی می‌تواند دارای چنین ذهنیتی باشد؟ بله.  از طریق نهادینه کردن یکسری عادت‌های جدید در خودتان می‌توانید میزان سرسختی ذهنی خود را افزایش دهید. در واقع است افرادی که دارای یک ذهنیت سرسخت هستند  دارای یکسری استراتژی‌هایی هستند که شما نیز می‌توانید از امروز از آنها بهره ببرید.

ویژگی‌های افرادی که دارای ذهنیت سرسخت هستند

ذهنیت سرسخت

۱_ دارای هوش احساسی هستند

هوش احساسی،  اساس و پایه‌ی یک ذهن سرسخت است. شما نمی‌توانید از لحاظ ذهنی قوی باشید بدون توانایی درک کامل احساسات منفی و متعادل کردن آنها و  استفاده از آنها برای ساختن یک چیز ارزشمند. لحظاتی که توانایی ذهنی شما به لحاظ سرسخت بودن در بوته‌ی آزمایش قرار می‌گیرد، در واقع میزان هوش  احساسی شماست که دارد امتحان پس می‌دهد.  هوش احساسی یا همان EQ دارای انعطاف است درحالیکه میزان IQ یک چیز ثابت وغیرقابل انعطاف است. این یعنی شما با رسیدن به درک و آگاهی، و نیز با تمرین و کوشش می‌توانید هوش احساسی خود را بالا ببرید. شکی نیست که بیش از ۹۰ در صد از افرادی که از توانایی اجرای خوب برخوردار هستند دارای هوش احساسی بالا بوده و دستمزدهای بالایی نسبت به کسانی که دارای هوش  احساسی پایین‌تری هستند، دریافت می‌کنند.

ادامه مطلب  بهترین کلینیک توانبخشی در کرج: گفتاردرمانی کرج در کوی قائم

متاسفانه تعداد افرادی که دارای هوش احساسی بالایی هستند روبه کاهش است. تحقیقاتی که روی بیش از یک میلیون نفر انجام شده نشان می‌دهد که تنها ۳۶ در صد از مردم دارای هوش احساسی بالا هستند.

۲- ذهنیت سرسخت دارای اعتماد به نفس حقیقتی است

چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید حق با شماست____هنری فورد

افرادی که ذهنیت سرسخت دارند می‌دانند که ذهن آنها تاثیر زیادی روی توانایی یا عدم توانایی آنها دارد. در واقع این نیروی ذهن شما است که تعیین کننده‌ی توانایی شماست. این صرفا یک سخن انگیزه بخش نیست بلکه یک حقیقت است. تحقیقاتی که در دانشگاه ملبورن صورت گرفته است نشان می‌دهد افرادی که دارای اعتماد به نفس بالا هستند، به خوبی می‌توانند خودشان را معرفی کنند و از دستمزد خوبی برخوردارند. البته ما یک اعتماد به نفس کاذب داریم و یک اعتماد به نفس واقعی که این دو باهم فرق دارند. اعتمادبه نفس کاذب صرفا نقابی است بر روی احساس عدم امنیت درونی. افرادی که دارای یک ذهنیت سرسخت هستند می‌توانند بر شک و تردیدهای خود غلبه کرده، برای دیگران انگیزه بخش باشند و به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک می‌کنند.

۳- آدمهای سمی‌ را خنثی می‌کنند

سروکله زدن با آدمهای منفی و سمی کار طاقت‌فرسایی است، موج منفی ذهن این‌ اشخاص باعث ایجاد حس ناامیدی در دیگران می‌شود.  اما آدمهایی که دارای ذهنیت سرسخت هستند این موج منفی را از طریق شناختن منبع آن، کنترل می‌کنند و به این صورت با افراد منفی‌گرا در تعامل قرار می‌گیرند. آنها سعی می‌کنند همه چیز را به صورت منطقی بررسی کنند، بر احساسات خود واقف هستند و اجازه نمی‌دهد که خشم و ناامیدی،  آنها را فرا بگیرد. در ضمن می‌توانند در شرایط دشوار به دنبال زمینه‌های مشترک و راه‌حل باشند.

ادامه مطلب  الو دکتر لکنت در استان خوزستان

۴- از تغییرات استقبال می‌کنند

افرادی که دارای ذهنیت سرسخت هستند انعطاف پذیر هستند و می‌توانند خودشان را با شرایط وفق دهند. آنها می‌دانند که ترس از مواجه شدن با تغییرات، فلج کننده است و  یک تهدید بزرگی محسوب می‌شود برای موفقیت و خوشبختی آنها. این افراد، تغییراتی را که به ظاهر دیده نمی‌شوند حس کرده و به دنبال برنامه‌هایی برای مواجه شدن با تغییرات هستند.

فقط تنها در صورتیکه تغییرات را در آغوش بگیرید می‌توانید  نکات مثبت آنها را حس کنید. برای رویارویی با تغییرات،  بایستی ذهن باز داشته باشید تا بتوانید از دل آنها فرصتهای خوبی بسازید. اما اگر سعی کنید تغییرات را نادیده بگیرید و طبق روشهای همیشگی عمل کنید شکست خواهید خورد. جمله‌ی معروفی هست که می‌گوید عاقلانه نیست همیشه یک کار ثابت را انجام داد و انتظار داشت نتایج متفاوتی حاصل شود.

۵- افراد دارای ذهنیت سرسخت به راحتی می‌گویند ” نه”

تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، نشان می‌دهد هرچه که نه گفتن برای شما سخت‌تر باشد بیشتر در معرض استرس، خشم و افسردگی قرار خواهید گرفت. افرادی که ذهنیت سرسخت دارند می‌دانند که نه گفتن یعنی سلامتی داشتن. آنها  به اندازه کافی از عرت نفس برخوردار هستند که به طور واضح بگویند نه. از عباراتی مانند” فکر نکنم بتوانم”   یا” مطمئن نیستم بتوانم” ، استفاده نمی‌کنند.

۶- ترس را دلیل اصلی پشیمانی می‌دانند

از ریسک کردن هراسی ندارند. انجام ندادن یک کار به دلیل ترس از شکست است و آنها این ترس را از خودشان دور کرده‌اند. بدترین چیزی که برای افراد رخ می‌دهد مرگ نیست، بلکه مردن از درون است درحالیکه هنوز زنده هستند.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج ۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی انقلاب – سیستم آموزش آنلاین گروه توانبخشی گفتار توان گستر

۷- شکست را در آغوش می‌گیرند

افراد دارای ذهنیت سرسخت ، شکستها را در آغوش می‌گیرند چرا که می‌دانند جاده‌ی موفقیت با شکست‌هاست کهسنگفرش شده است. هیچ فردی بدون شکست خوردن نمی‌تواند به موفقیت برسد. شرط لازم موفقیت، شکست است. بزرگترین موفقیت‌های غیرمنتظره وقتی به سراغ شما می‌آیند که حس می‌کنید در نهایت شکست و ناامیدی هستید، اگر بتوانید خارج از چارچوب‌های ذهنی رفته و دید بازتری داشته باشید، خواهید توانست در دل شکست‌ها، فرصت‌ها را پیدا کنید.

۸- بر روی اشتباهات تمرکز ندارند

افرادی که ذهنیت سرسخت دارند می‌دانند که روی هر چه تمرکز کنند، بیشتر می‌شود. وقتی روی یک مشکل تمرکز کنید کاری که صورت می‌گیرد این است که کوهی از احساس یاًس و ناامیدی را بر شانه‌هایتان قرار می‌دهد. اما اگر بر روی راه حل‌های هر مشکلی تمرکز داشته باشید هم حال خودتان و هم شرایط را بهتر  خواهید کرد و دارای نیروی مثبت و تاثیرگذاری خواهید بود. افرادی که دارای ذهنیت قوی هستند بین خودشان و مشکلات، تفاوت قائل می‌شوند. مشکلات را شخصی سازی نمی‌کنند و قادرند از آنها عبور کرده تا آینده را بسازند.

۹- به کسی اجازه نمی‌دهند خوشحالی‌شان را  سلب کند

هنگامی‌که مرتبا بخواهید خودتان را با دیگران مقایسه کنید هرگز به شادی واقعی نخواهید رسید. وقتی افرادی با ذهنیت سرسخت نسبت به خود احساس مثبتی دارند به کسی اجازه نمی‌دهند که این خوشحالی را از آنها سلب کند.

۱۰- مانع از شادی دیگران نمی‌شوند

این افراد نسبت به دیگران قضاوت نمی‌کنند و از طریق پایین کشیدن دیگران، خودشان را بالا نمی‌برند. مقایسه کردن خود با دیگران باعث محدودیت در شما می‌شود و احساس حسادت باعث می‌شود نتوانید زندگی کنید. افرادی کهذهنیت قوی دارند زمانشان را بابت فکر کردن به دیگران و قضاوت کردنشان هدر نمی‌دهند. به جای حسادت کردن نسبت به موفقیت دیگران، با آنها در شادی‌شان سهیم شوید.

ادامه مطلب   گفتاردرمانی09121623463 | تهران بزرگراه نیایش فرعی چهارباغ

۱۱- ورزش

آدمهایی که ذهنیت سرسخت دارند به لحاظ بدنی نیز سعی می‌کنند خودشان را قوی کنند. آنها حداقل دو روز در هفته ورزش می‌کنند. هورمون اندروفین ترشح شده توسط ورزش باعث بالابردن سطح اعتماد به نفس و ذهنیت مثبت در آنها می‌شود.

۱۲- خواب به میزان کافی

مغز با خوابیدن، مواد شیمیایی منفی را از بین می‌برد. خواب خوب و کافی،  چیزی نیست که نتوان آن را در داشتن یک ذهن نیرومند نادیده گرفت. نمی‌توان خوابیدن را جایگزین کافئین کرد. مغز برای عملکرد بهتر به خواب کافی نیاز دارد.

۱۳- کم خوردن کافئین

با خوردن کافئین میزان آدرنالین خون بالا می‌رود. سطح هوشیاری برای واکنش‌های غریزی بدن بالا می‌رود اما به این معنا نیست که بتواند باعث افزایش قدرت ذهنی شما در پیچ و خم زندگی شود.

۱۴- برای بخشش، منتظر عذرخواهی نیستند

زندگی آسان و روان‎تر خواهد بود اگر به کینه‌ها پایان دهید و منتظر معذرت خواهی نباشید تا شخصی را ببخشایید. افرادی که دارای ذهنیت سرسخت هستند حتی اگر عذرخواهی شخص مقابل را نشوند، بازهم توانایی بخشش او را دارند. کینه‌ها باعث می‌شوند انرژی منفی گذشته، شادی امروز شما را خراب کند. به علاوه اینکه احساسات منفی باعث ایجاد استرس شده و این استرس می‌تواند به سلامتی جسمی‌ شما نیز آسیب وارد کند.

۱۵- ذهنیت های سرسخت دائما مثبت فکر می‌کنند

اگر هر روز به اخبار نگاه کنید و خبرهای پر از جنگ و خشونت را بشنوید، حس می‌کنید دنیا یک‌راست به سمت جهنم می‌رود. شاید هم برود اما افرادی که دارای ذهینت سرسخت هستند می‌دانند روی چیزهایی که نمی‌توانند کنترل کنند، نباید متمرکز ‌شوند.  در عوض روی تلاش‌های خودشان متمرکز می‌شوند.

ادامه مطلب  بهترین کلینیک توانبخشی در کرج:مضرات نوشیدن آب یخ

تبدیل شدن به فردی با ذهنیت سرسخت ، برای همه امکان پذیر است و باید دانست که یک امر ذاتی و خدادادینیست. بلکه نیاز به تلاش و تمرین دارد.

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  شهرک بهارستان شرقی

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  شهرک بهداری

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  شهرک جهازیها

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  حسن آباد

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  شهرک امام رضا

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  شهرک فرهنگیان

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  شهرک اوج

Related posts