تخصصی ترین کلینیک توانبخشی در کرج:همه چیز در مورد بیماری استئوژنز ایمپرفکتا یا استخوان سازی ناقص

مرز بین محبت و لوس کردن بچه ها کجاست:گفتار توان گستر 09121623463

تخصصی ترین کلینیک توانبخشی در کرج:همه چیز در مورد بیماری استئوژنز ایمپرفکتا یا استخوان سازی ناقصhttp://siavash-ataee.ir

استئوژنز ایمپرفکتا یا سندروم فانکونی-بیکل؟ اختلال استخوان‌زایی که به آن بیماری استخوان شکننده و استئوژنز ایمپرفکتا (Osteogenesis imperfecta) هم گفته شده، نوعی بیماری ارثی است که در آن استخوان‌زایی طبیعی مختل می‌شود و استخوان‌ها بسیار شکننده می‌شوند. به این بیماری، استخوان‌زایی ناکامل مادرزادی هم گفته‌اند.
اختلال استخوان‌زایی - استئوژنز ایمپرفکتا یا استخوانسازی ناقص چیست؟

علت – علائم و درمان بیماری استئوژنز ایمپرفکتا

بیماری استئوژنز ایمپرفکتا«استخوان شکننده»بیماری ژنتیکینه چندان شایعی است که افراد مبتلا به آن استخوان‌های ترد وشکننده‌ای دارند که با کوچکترین ضربه وفشار می‌شکنند.متأسفانه درمانی برای این بیماری وجود ندارد .در این بیماری مادرزادی، استخوان بسیار ترد و شکننده می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری در طول عمر خود دچار شکستگی‌های متعدد می‌شوند. صلبیه اغلب بیماران آبی رنگ است.

گفته می‌شود از هر100 تا500 هزار تولد،یکنفر به این بیماری مبتلا می‌شود وشدت علائم در افراد مختلف متفاوت است؛برخی از نشانه‌های تولد از همان کودکی قابل مشاهده هستند وبرخی از سنین بزرگسالی نمایان می‌شوند.در کودکی این عوارض شدیدتر و در بزرگسالی کمتر هستند. چندی پیش خبری از پیشرفت تحقیقات در خصوص کشف عامل موجد این بیماری در رسانه‌ها مطرح شد مبنی بر اینکه محققان آمریکایی موفق به کشف پروتئین عامل بیماری شدند واین امر کمک زیادی به درمان بیماران مبتلا خواهد کرد.لیکن از آن زمان نتایج تحقیقات حاصله کمکی به درمان های احتمالی بیماری نکرد و تا کنون تمام درمان‌ها تنها از پیشرفت این بیماری نادر ژنتیکی جلوگیری کرده است.

divider

بیماری استئوژنز ایمپرفکتا بر اثر جهش ژنتیکی

دکترسیدحسینعلی صابری متخصص ژنتیک بالینی در این خصوص گفت:

بیماری “استئوژنز ایمپرفکتا” یا استخوان شکننده بیماری ژنتیکی است که از یکی از والدین مبتلا به کودک منتقل می‌شود؛لازم به ذکر است در مواردی پدر ومادر در ابتلا نقشی نداشته ویک جهش ژنتیکی مسبب ایجاد این بیماری است.بر این اساس احتمال ابتلای مجدد کودکان بعدیحدود 5 درصدخواهد بود واین در شرایطی است که پدر ومادر غریبه باشند.

ادامه مطلب  چگونه استرس و اضطراب را از بین ببریم؟:گفتار توان گستر 09121623463‬‌

اینبیماری خاص ازدواج فامیلی نیستلیکن برخی از تیپ‌های بیماریتیپ دو وسهبیماری هم ژن غالب وهم مغلوب دارد به این معنی که هم در ازدواج فامیلی وهم در ازدواج با غریبه مشاهده می‌شود. لازم به ذکر است که اگر بیماری مربوط به ازدواج فامیلی باشد احتمال تکرار تولد نوزاد مبتلا دیگر تا 25 درصد وجود دارد.پدرومادر خود سالم هستند ولی به صورت 100درصدناقل بیماری هستند ودر هر دو جنس این امکان وجود دارد.

برخی از تیپ‌های بیماری نظیر تیپ دو،با سونوگرافی وعکسبرداریدر نیمه دوم بارداری قابل شناسایی هستند زیرا در این شرایط هم اختلالات استخوانی قابل مشاهده است. در کل بیماری استخوان شکننده ژن غالب دارد ودر ازدواج‌های غیر فامیلی مشاهده می‌شود وممکن است پدر ویا مادر یکی به آن مبتلا باشند وهمانطور که گفته شد اگر هر دو سالم باشند ممکن است جهش ژنتیکی اتفاق افتاده باشد.

آزمایشات و مشاورات ژنتیکی پیش از اقدام به بارداری و در دوران اولیه بارداری بسیار حائز اهمیت است واز تولد جنین های نارس ودارای نقص جلوگیری خواهد کرد.

علائم بیماری در تیپ‌های مختلف

بیماری با علائم خاصی همراه است و در بعضی از تیپ‌های بیماری شاهد آبی بودن سفیدی چشم«صلبیه» هستیم.کم شنواییانتقالی از نشانه‌های دیگر بیماری است واغلب بیماران بزرگی جمجه دارند که معمولا تیپ سه وچهار بیماری مبتلا به ماکروسفالی یا بزرگی جمجمههستند.تیپ دیگری از بیماری که اغلب به علت ازدواج فامیلی ایجاد می‌شود به جای جمجمه بزرگ جمجه کوچک دارند که به طور مادرزادی آب مروارید چشمی دارند.

در جنس مذکر اختلالات تناسلی نظیر بیضه‌های کوچک وآلت تناسلی کوچکشایع است والبته در تیپی که مربوط به ازدواج فامیلی است این اختلال بیشتر دیده می‌شود.در عکس برداری‌ها از این بیماران نشان داده می‌شود که این کودکان جمجمه‌های نازک و قدهای کوتاهیدارند واستخوان‌های آنها به شکل مارپیچی است. شکستگی متناوب استخوانی در این بیماران نیاز به جراحی‌های متعدد دارد ونقص در معدنی شدن استخوان موجب می‌شود که رسوب کلسیمدر این بیماران کمتر صورت پذیرد.

ادامه مطلب  Gav Darreh Gav Deh Gavij | گفتاردرمانی

نوع یک استئوژنز ایمپرفکتا

این نوع شایعترین و خفیف ترین نوع بیماری است. ساختمان پروتئین کلاژندر این بیماران درست است ولی کلاژن به اندازه کافی در بدن این بیماران ساخته نمیشود. تغییر شکلی در استخوان این افراد وجود نداشته یا تغییر شکل کمی وجود دارد ولی استخوان ها شکننده بوده و به راحتی شکسته میشوند. دندان های این بیماران به راحتی پوسیده و شکسته میشوند. رنگ سفیدی چشماین بیماران ممکن است به آبی یا خاکستریمتمایل شود.

نوع دو استئوژنز ایمپرفکتا

این نوع شدیدترین نوع بیماری است. پروتئین کلاژندر این بیماران ساختمان غیر طبیعی دارد. اغلب این بیماران با شکستگی بدنیا میایند. قد این بیمارن کوتاه است. ممکن استرنگ سفیدی چشمآنها تغییر کند. این بیماران ممکن است دچار تغییر شکل در ستون فقرات، مشکلات تنفسی شوند. دندان های این بیماران هم اغلب شکننده است.

نوع سه استئوژنز ایمپرفکتا

در این نوع هم ساختمان پروتئین کلاژن ساخته شده معیوب است. این بیماران هم شکستگی های متعدد پیدا میکنند. معمولاٌ با شکستگی بدنیا میایند.قدشان کوتاه و رنگ سفیدی چشم آنها متمایل به آبی است. بیماران ممکن است دچار تغییر شکل در ستون فقرات، مشکلات تنفسی شوند. دندان های این بیماران هم اغلب شکننده است.

نوع چهار استئوژنز ایمپرفکتا

شدت متوسط دارد. استخوان به راحتی میشکند.رنگ سفیدی چشم طبیعیاست. ممکن استقد کوتاه و دندان های شکننده داشته باشند. تغییر شکل و دفرمیتی استخوان کم یا متوسطاست.

divider

درمان قطعی وجود ندارد

این مشاور ژنتیک در خصوص درمان بیماری اظهار داشت:

بیماری استخوان شکننده درمان خاصی ندارد ودرمانهای آنزیمی در حال حاضر قادر به کنترل بیماری است واین بیماران هر هفته وهر ماه باید داروی خاصی استفاده کنند تا استخوان سازی ونقص کلاژن جبران شود. والدین می‌توانند با مراجعه به متخصصین متابولیسم از درمان‌های آنزیمی کمک بگیرند هرچند که این داروها هزینه بالایی دارند وتنها در جلوگیری از پیشرفت بیماری تجویز می‌شوند.متاسفانه درمان قطعی وجود ندارد وبیماری استخوان شکننده بیماری سختی است که با کوچکترین فعالیت فرد را دچار شکستگی وعوارض به دنبال آن خواهد کرد. امید به زندگی در این افراد بسته به مراقبتهای خاصی دارد که باید صورت پذیرد هر اندازه مراقبت‌ها اصولی وبهتر باشد شانس زندگی افراد بالاتر می‌رود.

ادامه مطلب  گفتاردرمانی جامع آنلاین مرکزی کرج + گفتاردرمانی آنلاین ایران چگونگی کمک به رشد گفتار و زبان کودکان در مقاطع سنی مختلف3

وی در انتها اظهار کرد: در زنانی که وجود ژن بیماری در آنها تشخیص داده شده باشد وقصد بارداری دارند یا در پروسه بارداری هستند می‌توان با “لقاح پیش کاشتی” کمک بسیاری کرد و یا با تشخیص قبل از تولد با نمونه گیری از جفت از تولد جنین نارس جلوگیری کرد .بنابراین از این حیث می‌توان گفت آزمایشات و مشاورات ژنتیکی پیش از اقدام به بارداری و دردوران اولیه بارداری بسیار حائز اهمیت است واز تولد جنین های نارس ودارای نقص جلوگیری خواهد کرد.

همه چیز در مورد بیماری استئوژنز ایمپرفکتا یا استخوان سازی ناقص

شهرستان خوسف    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان درمیان    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان زیرکوه    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان سرایان    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان سربیشه    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان طبس    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان فردوس    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی  شهرستان قائنات    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان نهبندان  ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی     ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی  آرین‌شهر    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   ارسک    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   اسدیه    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   اسفدن    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   اسلامیه    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   آیسک    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   بشرویه    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   بیرجند    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   حاجی‌آباد (شهر)    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   خضری دشت بیاض    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی

Related posts