کلینیک جامع توانبخشی در کرج:سرطان ملانوم و ۶ حقیقت که شما باید درباره این بیماری بدانید

کلینیک جامع توانبخشی در کرج:سرطان ملانوم و ۶ حقیقت که شما باید درباره این بیماری بدانید

سرطان ملانوم یکی از سه سرطان شایع پوست است. سرطان های پوست، سرطان هایی هستند که پوست را درگیر می کنند. مکانیسم ایجاد این بیماری، رشد بیش از حد سلول های پوست است. در اینجا ما در مورد  سرطان ملانوم و ۶ نشانه هشدار دهنده در این مورد بیماری صحبت می کنیم.

اگر شما دارای پوست تیره هستید

شلبی مونیر، مدیر آموزش و پرورش .در بنیاد تحقیقات سرطان پوست در این باره می گوید: “ملانوم تبعیضی در رنگ پوست  قائل نیست. در پوست سیاه پوستان و کسانی که دارای پوست تیره هستند  ، ملانین عامل حفاظت از آفتاب در حدود ۱۳٫۴ (در مقایسه با ۳٫۴ در افراد دارای پوست سفید) که هنوز مقدار کمتری از SPF 15 مورد نیاز برای حفاظت از آفتاب است. هر چند مردم که این رنگ پوست را دارند، شیوع کلی پایین تری از سرطان پوست را دارند ولی میزان بقای پنج ساله آنها تنها ۷۵ درصد در مقابل ۹۳ درصد برای سفیدپوستان است”.
بروک جکسون، پزشک متخصص و استادیار پوست در دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، در این باره می گوید: “بسیاری از مردم، از جمله برخی از پزشکان، فکر می کنند که اگر یک فرد دارای پوست روشن نیست، سرطان پوست در آنها رخ نمی دهد. به خاطر این تصور نادرست، اگر یک بدخیمی پیدا شده است، متاسفانه تشخیص آن در مرحله جدی تر است”.

اگر شما سابقه خانوادگی سرطان ملانوم بدانید

“اگر شما یک خویشاوند درجه اول پدر، مادر، خواهر و برادر که در کودکی بیماری ملانوم را داشته است، شانس شما برای گرفتن و ابتلای به این بیماری، ۵۰ درصد بالاتر است . این را جنیفر لیندر، پزشک متخصص، یک متخصص پوست در آریزونا، و سخنگوی پوست بنیاد سرطان، می گوید. هر چند کارشناسان توصیه می کنند که جمعیت عمومی تست سرطان پوست را به طور سالانه نزد یک متخصص پوست انجام دهند و علاوه بر این، بزرگسالان با سابقه خانوادگی سرطان پوست، باید هر شش ماه، بررسی شوند.

ادامه مطلب  دکتر موسوی:ستون خانواده و مبنای تعلیم و تربیت مادر است –

اگر شما تا به حال در محیط داخلی خود را برنزه کرده اید

بیش از ۴۱۹ هزارمورد،  سرطان پوست در ایالات متحده در هر سال اتفاق می افتد که با برنزه  کردن داخلی مرتبط است. اگر شما تخت های برنزه شدن را در گذشته استفاده می کردید (اگر شما در حال استفاده از آن آن نیستید) کارشناسان در این مورد، توصیه می کنند که شما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

اگر شما تعداد زیادی خال سیاه دارید

دکتر لیندر در این باره می گوید: در صورت داشتن این فاکتور ، خطر ابتلا به سرطان پوست در شما، بیشتر است. در حدود نیمی از ملانوما از خال های در حال توسعه اولیه ایجاد می شوند.در مورد این خال های سیاه، دو نوع خال هشدار دهنده وجود دارد: اولی لکه های کوچک به شکل خورشید که به طور مساوی رنگی هستند و شکلی ساده دارند، ومورد دیگر، آنچه ما آنرا خال غیر معمول نا مگذاری می کنیم. افرادی که تعداد ۱۰ عدد یا بیشتر از آتیپیک بیشتر خال هشدار دهنده، همچنین به عنوان خال دیسپلاستیک شناخته شده است، ۱۲ بار بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ملانوم نسبت به جمعیت عمومی، هستند.

اگر شما دارای پوستی بسیار روشن هستید

افراد با پوست روشن، چشمان روشن و موهای روشن، مقداری از ملانین (که رنگدانه محافظ پوست است) و با آفتاب سوختگی در پوست شان دارند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری، هستند. در یک مطالعه که اخیرا بر روی ۴۷۷ کودک با پوست های روشن زیر ۱۰ سال انجام شد، نشان داده شد که کسانی که با یک نوع ژن برای چشم های آبی بیشتر احتمال ابتلا به پیشرفت خال های پوستی را داشتند و کسانی که با نوع ژن برای داشتن هم چشم آبی و مو قرمز بودند حتی احتمال بیشتری برای ابتلا به خال بزرگتر بعد آفتاب سوختگی، داشتند.

ادامه مطلب  فوت یک بیمار و شناسایی ۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در جهرم و خفر

سرطان ملانوم و ضد آفتاب

اگر شما تعداد آفتاب سوختگی در سال های گذشته داشته اید

دکتر مونیر در این باره می گوید: “خطر ابتلا به ملانوم ، اگر شما فقط یک تاول ناشی از آفتاب سوختگی تال به حال، داشته اید ، دو برابر می شود، اما نکته کلیدی اینجا است که هیچ وقت برای استفاده از شیوه هایی که باعث جلوگیری از آسیب نور آفتاب که باعث بروز سرطان پوست است، مانند کرم های ضد آفتاب ، دیر نیست”. دکتر لیندر می گوید: بر خلاف باور عموم، تنها در حدود ۲۳ درصد از مواجهه با نور خورشید تا سن ۱۸اتفاق می افتد. پس تغییر دیدگاه در ما، باعث تفاوت در رفتار می شود و هیچ وقت برای آن دیر نیست.

منبع: HEALTH
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

 

 

Related posts